Skip to content ↓
""

Trust Committees and Local Governing Bodies

The Board of Trustees has established the following committees:

Audit Committee:  reviews the risks to internal financial control and agrees the processes and checks required to address these risks and ensure the Trust’s financial policies and procedures are being carried out properly. The members of the Audit Committee are: Diana Coman (chair), Don Brims, Gary Miles and Anne Spackman.

Trust Services Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees to have Oversight of Trust central services, Trust-wide and traded support services. The members of the Trust Services Committee are: Roger Mills (chair), Diana Coman, Mike Cooper, Ingrid Percy and Will Smith.

Finance Performance Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees to Monitoring of Trust and school budgets and premises matters. The members of the Finance Performance Committee are: Mike Cooper (chair), Diana Coman, Roger Mills, Ingrid Percy and Will Smith

School Development Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees to have oversight of improvement of schools in particularly challenging circumstances and of establishment of new schools; school governance functions not delegated to an LGB. The members of the School Development Committee are :Mike Cooper (chair), Darren Reynolds, Will Smith, Brenda Morley and Karen Roche.

School Standards Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees to monitor teaching, learning and behaviour in all schools. The members of the School Standards Committee are Karen Roche (chair), Mike Cooper, Roger Mills, Darren Reynolds and Will Smith.

Admissions Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees to consider admissions applications where a decision of Trustees is required. The members of the Admissions Committee are: Diana Coman (chair), Mike Cooper, and Roger Mills.

Performance Management and Pay Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees to carry out the PMR and pay review of the CEO and agree pay scales, pay and pay progression for the senior Trust executive. The members of the Performance Management and Pay Committee: are: Gary Miles (chair), Mike Cooper, Ingrid Percy and Karen Roche.

The Board of Trustees will, as required, establish ad hoc committees to which it delegates authority to deal with matters relating to a specific incident or individual, such as considering a complaint or a personnel matter.

The Board of Trustees has established a Trust Panel from which members may be selected to form an ad hoc committee if and when required.

Members of the Trust Panel are: Izzy Ambrose, Joe Ambrose, Clare Blyth, Kirsty Borrill, Steve Bradford, Janet Bremner, Don Brims, Katherine Brown, James Burton, Jane Coley, Lorraine Coxon, Simon Cooper-Hind, Nick Cross, Trevor Fitzgerald, Ian Frost, Alexis Georgiou, Therese Gillespie, Lee Howe, Mary Hutton, Karen Jones, Patrick Farmborough, Nick House, Terrie Jerrom, Mandy  King, Mel Loveder, Helen Matt, Josie Mingay, Brenda Morley, Nicola Murley, Bradley Nash, Ben Parnell, Simon Phelps, Leslie Semper, Robert Smith, Grant Strudley, Ciara Warnock and Sue Wood

The Board of Trustees has established a local governing body (LGB) for each school in the Trust. Membership is detailed below.

Crown Wood Primary School Local Governing Body

Trust Governors: Owen Bassara-Hamilton, Amanda Edis (chair), Sian Karamolegkos, Community Governors: Hazel Dewey, Gerard Barber
Parent Governors:  Michael Thompson, vacancy
Staff Governor: Matt Smith
Headteacher (ex officio): Grant Strudley

Green Wrythe Primary School Local Governing Body

Trust Governors: Rebecca Bolan,  Jackie Saddington,  Linda Wiggins,  vacancy
Community Governor: Peter Hobson, Tristram Kelly (chair), Stella Lawton
Parent Governors: Alex Bingham, vacancy
Teaching Staff Governor: Kirsty Barton
Non-Teaching Staff Governor: Helen Pressley Headteacher (ex officio): Karen Jones

Tweeddale Primary School Local Governing Body

Trust Governors: Helen Mattey, Brenda Morley, Andrew Theobald (chair), vacancy Community Governors: d’Reen Struthers, vacancy
Parent Governors: Kulbinder Byrne, Joanne Thompson Teaching Staff Governor: Georgina Joyce
Headteacher (exofficio): Theresa Jerrom

Tyndale Primary School Local Governing Body

Trust Governors: Christine Brooks, Matt Hamber, Mary Hutton (Chair), Ben Nutland, Ruth Wallace Parent Governors: Carly Hatwood, Mel Loveder
Staff Governor: vacancy
Interim Headteacher (ex officio): Kirsty Borrill

Victor Seymour Infants School Local Governing Body

Trust Governors: Helen Robinson, Martin Rowlands, Nicola Barber (chair), Param Vivehanandha Community Governors: Tim Croydon, Fiona Pearce
Parent Governors: Zoe Clark, Victoria Batchelor Staff Governor: Suzanna Woods
Headteacher (ex officio): Helen Matt

Wildmoor Heath School Local Governing Body

Trust Governors: Chloe Mietle, Karen Roche (chair), Christopher Salt, Cliff Thompson, Ben Wickens
Parent Governors: Toby Green, Paul Agate
Teaching Staff Governor: Becci Leach
Non-Teaching-Staff Governor: Sue Attfield
Headteacher (ex-officio): Leslie Semper

Woodlands Primary School Local Governing Body

Trust Governors: Lee Howe, Mary Hutton, Nicola Murley, Kevin Spratt
Parent Governors: vacancy, vacancy
Staff Governor:
Acting Headteacher (ex-officio): Rachael Dean

Blaise High School Local Governing Body

Trust Governors: Jenna Anderson, Therese Gillespie (chair), Katie Lockett, Mike Meehan, Carew Reynell
Parent Governors: Alexis Georgiou,
Staff Governor: vacancyHeadteacher (ex officio): Katherine Brown

Brakenhale School Local Governing Body

Trust Governors: Karen Roche (chair), Antoinette Ackuaku, Cheryl Kelly Community Governors: Terry McNaney, Christina Skipper, vacancy
Parent Governors: Clare Bumpass, vacancy
Teaching Staff Governor: Ruan Beukes
Non-Teaching Staff Governor: Mike Murray Headteacher (ex officio) Jane Coley

Five Acres High School Local Governing Body

Trust Governors: Tracy Brooke, Mike Cooper (chair), Darren Cotton, Ann-Maria Karadia, vacancy
Parent Governors: vacancy, vacancy
Staff Governor: Nigel Jones Headteacher (ex officio): Ian Frost

Greenshaw High School Local Governing Body

Trust Governors: Jacqueline Alby, Sarah Blow, Stephen Cassar, Charles Johnson,
Community Governors: Amanda King, Sue Wood (chair)
Parent Governors: Chris Raven, Richard Cangialosi
Teaching Staff Governor: Bruno Broniecki
Non-Teaching Staff Governor: George Bligh Headteacher (ex officio): Nick House

Henley Bank High School Local Governing Body

Trust Governors: Claire Bishop, Nick Cox, Tony Mills, Lloyd Warren (chair) vacancy Parent Governors: vacancy, vacancy
Staff Governor: Thomas Powell Headteacher (ex officio): Bradley Nash

Orchard Park High School Local Governing Body

Trust Governors: Joy Diali, Leslie Gilbert, Trevor Fitzgerald, Francesca Seabourne Community Governors: Chris Willis, John Waggott
Parent Governors: Charles Greenwood (chair), Asher Hafeez Teaching Staff Governor: Laurence Crossan
Non-Teaching Staff Governor: Lisa Hyde Headteacher (ex officio): Ciara Warnock

Yate Academy Local Governing Body

Trust Governors: Lee Howe, Mary Hutton, Nicola Murley, Ben Nutland,  vacancy
Parent Governors: vacancy, vacancy
Staff Governor: vacancy
Headteacher (ex officio): Izzy Ambrose